A kérdéstől a közös gondolkodásig

Mi az az OPTI-UP?

Azzal bízott meg bennünket Paks Város Önkormányzata, hogy a helyi közösségi közlekedést magas színvonalon és hosszú távon fenntartható módon ellássuk. Ezt a feladatot hatékony módszerekkel és gazdaságosan szeretnénk elvégezni, folyamatosan igazodva a változó igényekhez, ugyanakkor a lehetőségek szerint maximálisan kiaknázni a különböző IT, meghajtás- és akkutechnológiák fejlődése által kínált lehetőségeket annak érdekében, hogy a ránk váró feladatot hatékonyan és minél gazdaságosabban teljesítsük. Szeretnénk növelni utasaink számát, optimális megoldásokat találni a hosszú távú forgalomtervezés nehézségeiben, gazdaságilag és társadalmilag hasznos módon megteremteni a külterületi közlekedéshálózati kapcsolatokat.

Ezek a kérdések nem csak minket foglalkoztatnak: világszerte mindenhol hasonló kihívásokkal néznek szembe a hozzánk hasonló közösségi közlekedési szervezők és szolgáltatók. Számos kis- és közepes méretű közép-európai város van hozzánk hasonló helyzetben, ami megteremtette a lehetőséget arra, hogy megosszuk tapasztalatainkat egymással, és közösen kezdjünk a kérdésekre megalapozott válaszokat kutatni. Ebből a közös gondolkodásból született az OPTI-UP projekt, melyben Ausztriában, Horvátországban, Csehországban, Olaszországban és Szlovéniában működő partnerekkel fogtunk össze a helyzet javítására és a környezetbarát városi közlekedési rendszerek előmozdítására.

Erőforrásaink egyesítésével és az Interreg CENTRAL EUROPE Program támogatásával (mely az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg) kitűztük azt a célt, hogy a következő két évben közösen adatvezérelt stratégiai megoldásokat alkossunk. Nagy rendszerek bonyolult egymásra hatásaiban az intuitív tervezés olyan luxus, amit a zöld várostervezést felelősséggel viselő szereplők nem engedhetnek meg maguknak. Ezért olyan modellekre van szükségünk, ami tudományos igénnyel tárja fel a közlekedésszervezés, a különböző meghajtású járművek alkalmazásának és az energiamix összetevőinek kölcsönhatásait, hogy ezek figyelembe vételével megalapozott és tényeken nyugvó döntéseket hozhassanak városvezetők és közlekedési cégek egyaránt. Az adatvezérelt megközelítéstől azt várjuk tehát, hogy megvalósíthatóvá teszi a zöld tömegközlekedés és a várostervezés integrációját. A projektben résztvevő partnereinkkel új megoldásokat tesztelünk az igényekhez igazodó közösségi közlekedés terén, az intelligens útvonaltervezés és a flottakezelés optimalizálásán keresztül hat kísérleti helyszínen.

Elindultunk: kezdő találkozó

A tömegközlekedés optimalizálására irányuló együttműködésünk első lépése a projektpartnereinkkel történő személyes találkozónk volt május 21-én és 22-én Zágrábban, Horvátországban.

Ez a kezdő találkozó remek alkalom volt arra, hogy közösen átnézzük a teljes projektet, megvilágítva annak vízióját a tömegközlekedés átalakításáról. Áttekintettük a projekt célkitűzéseit és munkacsomagjait, az elemzéstől és tervezéstől a megoldások kidolgozásáig, terjesztéséig és hasznosításáig. Továbbá átnéztük a projekt szervezeti és kommunikációs tervét és elemeit, hogy növelni tudjuk projektünk ismertségét.

Partnereinkkel közösen részt vettünk egy workshopon is, ami a projekt kezdeti fázisára összpontosított, elősegítve a tapasztalatok és betekintések cseréjét. A szekció kulcsfontosságú tanulságokkal zárult, amelyek meghatározták következő lépéseinket. Ezt követően lezártuk a találkozót.

A következő lépés

A projekt megvalósítása hivatalosan 2024. májusában kezdődött meg, így elérkezett az idő arra, hogy kihasználjuk a partnerség erejét és nekiálljunk az elemzési és a tervezési folyamatok végrehajtásának. Közös munkánk eredménye új megoldások kidolgozása és egy stratégia elkészítése lesz, amely átalakítja a tömegközlekedést. Kérjük kövesse a projekt megvalósulását annak hivatalos honlapján és LinkedIn oldalán.